گتوند

گتوند

موقعیت جغرافیایی گتوند:

 

شهرستان گتوند در شمال خوزستان بین 31درجه و 56دقیقه تا 32 درجه و 26 دقیقه عرض شمالی (از خط استوا) و بین48 درجه و 37دقیقه تا49 درجه و 4 دقیقه طول شرقی(از نصف النهار گرینویج) واقع شده است. این شهر از شمال به بخش سردشت دزفول و دنبال کوههای زاگرس،از مغرب به بخش مرکزی دزفول،از جنوب به شهرستان شوشتر و سرزمین جلگه ای شعیبیه و دیمچه و از مشرق به شهرستان مسجدسلیمان و شهر لالی محدود می باشد.

 

راهنمای سفر به گتوند:

از تهران تا شهرستان گتوند را مي‌توان از سه طريق هوايي، جاده‌اي و ريلي طي كرد.

مسیر هوایی: اگر قصد سفر به گتوند از طريق مسير هوايي را داريد مي‌توانيد مستقيم از تهران به سمت اهواز پرواز كنيد. با هواپیما یک ساعته به اهواز می‌رسید. فاصله اهواز تا گتوند تنها 130 كيلومتر است و باید اين فاصله را به صورت زميني طي کنید.

مسير ريلي: مسير ريلي تهران به گتوند گزينه ديگري براي سفر به این شهرستان است. روزانه دو قطار از تهران به سمت خوزستان حركت مي‌كند.و باید در اندیمشک پیاده شوید و با سواری ها به سمت شوشتر حرکت کرد و بین راه  سه راهی گتوند پیاده شد.یا با همان قطار با کمی تاخیر به شوشتر حرکت می کند و از انجا و با ماشین های گتوند به مقصد رسید.

مسير جاده‌ای: اگر مسير زميني را براي سفر به گتوند را  انتخاب كرده‌ايد، در سفر جاده‌اي از تهران به گتوند مناظر زيبايي را شاهد خواهيد بود و از استان‌هاي قم، مركزي، لرستان هم در طول مسير عبور مي‌كنيد. روزانه تعداد زيادي اتوبوس از ترمینال جنوب تهران به سمت خوزستان در تردد هستند و تقريبا همه تعاوني‌ها و شركت‌ها حمل و نقل مسافر در اين مسير فعال هستند. و شما باید بلیط اتوبوسهای شوشتر بگیرید،  مدت زمان سفر با اتوبوس از تهران تا شوشتر حدود 14 ساعت است.

برای سفر به گتوند و شناخت آن از ورودی به یک فلکه بر می خوریم به اسم غدیر بعداز صد متر به پارک گلستان می رسیم که با توجه به امکانات خود می تواند یک استراحتگاه خوب برای خانواده و اگر کودک همراه داشته باشید می توانند با وسایل که در آنجا موجود هست مثل تاب و سرسره مشغول شوند. در کنار آن آرامگاه دکتر قیصر امین پور و می توان به آنجا هم سر زده و از آن شاعر فرهیخته یک قرائت فاتحه هم داشت.

بعداز دو کیلومتر حرکت به وردی شهر که می رسیم،و به تپه باستانی چغا می رسیم، که این تپه کاوش های مختصری انجام شده صحبت از قدمت چندین هزار ساله می شود. و هنوز کاوشهایی کاملی انجام نشده  و گتوند در گمنامی خود مانده است.

در گتوند برای تهیه تربار خود می توانید،به خیابان اصلی یعنی استقلال رفته و به بازارچه معروف به بازار عرب ها تربار خود را تهیه کنید.

با توجه به رودخانه کارون که در حاشیه گتوند است، از ساحل خوبی برخوردار است،و مردم برای اتراق و یک آب تنی در رود کارون به نزدیکی سد تنظیمی گتوند رفته و تا پاسی از شب در آنجا می مانند و از هوای خنک لذت می برند.

منطقه کیارس با کوه های زیبا و دره هایی ( دره انار و پل پرزین)بسیار خنک و سرسبز که مردم از روستاها و شهرهای اطراف برای فرار از گرمای طاقت فرسا تابستان به آنجا می روند و روز خود را به شب سر می برند.

کمپ شب مانی در گتوند:

در کنار کوه های زیبا و بلند خود امام زاده محمدبن زید  مثل نگینی بر دامن آن کوهها  چشم آدم را می گیرد. برای یک کمپ و شب مانی دارای امکانات خوبی برخوردار است.

صبح با طلوع خورشید می توانید،بالای کوه رفته و ریه های خود را پر از اکسیژن پاک کرد. و از بالای کوه دشت زیبا و سرسبز عقیلی با زمینهای حاصل خیز و پر برکت که با توجه به موقعیت مردم به کشاورزی و پرورش اسب مشغول بکار هستند،نظاره کرد.