شوشتر

شوشتر

موقعیت جغرافیایی:

شهرستان شوشتر در نیمه شمالی استان خوزستان ودر 48 درجه و32  دقیقه الی 49 درجه و10 دقیقه طول شرقی و31 درجه و36 دقیقه الی 32 درجه و27 دقیقه عرض شمالی واقع شده است.مساحت این شهرستان 7/3399 کیلومتر مربع وشامل دوبخش ،دوشهر وهفت دهستان بوده ومجموع آبادی های این شهرستان 333 آبادی است.

تاریخی:

شهرستان شوشتر سه دوره هخامنشی ، اشکانی و ساسانی را در بر می گیرد که از هر سه دوره ی زمانی در شوشتر آثاری موجود می باشد. نهر داریون که منتسب به داریوش شاه هخامنشی در این شهر قرار دارد. آثار و شواهد متعددی نیز از دیگر دوره های تاریخی چون دوران اشکانی نیز در شوشتر موجود است.

که می توان به شهر الیمایی دستوا اشاره نمود ، لیکن اوج شکوه و عظمت این شهر را باید در دوره ی ساسانی دانست که گواه آن سیستم های پیچیده ی آبیاری می باشد که در این شهر با سرمایه گذاری فراوان دولت ساسانی ایجاد و مورد بهره برداری قرار گرفت. یکی دیگر از عناصر مهم تاریخی بر جای مانده در این شهر از دوره ی ساسانی  ، حصار تاریخی شهر می باشد که بیانگر شبکه نظام بند شهری در این ناحیه است.

وجه تسمیه :

نامگذاري شوشتر بروايت منابع تاريخي ( وجه تسمیه ) :

   حمزه اصفهاني:

« شوش معرب سوس است و اين لفظ در فارسي به معني خوب بوده و شوشتر يعني خوبتر و شهر شوش بشكل باز  و محيط شهر شوش به شكل اسب و محيط شهر اهواز به شكل ضلع شطرنج است.

زجاجي:

  « اين شهر را از آن جهت تستر گويند كه تستربن نون كه مردي بود از طايفه بني عجل آن را فتح نمود و به اسم او موسوم شد.»

جزایری :

شهر شوش را هوشنگ پيشدادي بنا نهاد وچون مردم را وضع شهرشوش بسيار خوش آمد آن شهر را شوش گفتند ، به لغت قديم يعني: خوب و بعد از آن هوشنگ به كنار رود كُرن(كارون) رسيد . چون ملاحظه وضع آن نمودگفت : اين جا شوشتر است واستعدادآن براي بناي شهر بهتر و مهندسان را امر نمود كه طرح آن بريزند .

( جزایری ، 1383 : 2-3 )

اقتداری :

پيوندكلمه شوشتر با ايزد بانوي آب ها تيشتر(TISHTAR) :

      نام اين شهر را مشتق شده از كلمه تيشتر دانسته و ارتباط مستقيمي بين اين دو دانسته اند.ايزد (تير) يا (تيشتر)يكي از ايزدان آب و باروري و هستي بخش برگياهان و دامها وآدميان است .( اقتداری ، 1375 :25 )

دکتر ارفعی :

در تحقيقات خود بر روي كتيبه هاي ميخي عيلامي به اين نتيجه رسيده است كه شوش به معناي كُنارستان و شوشتر به معني آنسوي كنارستان ميباشد.

اسامي ديگري كه اين شهر در دوره هاي مختلف بدانها معروف بوده عبارتند از:

سسترا، شستر، شوستر، ششتر و…

شهر شوش را هوشنگ پيشدادي بنا نهاد وچون مردم را وضع شهرشوش بسيار خوش آمد آن شهر را شوش گفتند ، به لغت قديم يعني: خوب و بعد از آن هوشنگ به كنار رود كُرن(كارون) رسيد . چون ملاحظه وضع آن نمودگفت : اين جا شوشتر است واستعدادآن براي بناي شهر بهتر و مهندسان را امر نمود كه طرح آن بريزند . ( جزایری ، 1383 : 2-3 )

 موقعیت طبیعی:

از لحاظ طبیعی دامنه های پایانی کوههای زاگرس مرز شرقی  این شهرستان و رود دز مرز غربی آن را تشکیل می دهد. کوههای مشرف به شوشتر فدلک نام دارند که پایان چین خوردگیهای زاگرس در جلگه خوزستان می باشند. شوشتر در امتداد کمربند زلزله خیز ایران قرار گرفته است و یکی از پر خطرترین مناطق زلزله خیز به شمار می آید.

    

راهنمای سفر به شوشتر

راههای رسیدن به شوشتر چطور برسیم؟

از تهران تا شهرستان شوشتر را مي‌توان از سه طريق هوايي، جاده‌اي و ريلي طي كرد.

مسیر هوایی: مي‌توانيد مستقيم از تهران به سمت اهواز پرواز كنيد. و از اهواز با تاکسی یک ساعت است . فاصله اهواز تا شوشتر تنها 90 كيلومتر است و مي‌توان اين فاصله را به صورت زميني طي کنید.

مسير ريلي: مسير ريلي تهران به شوشتر گزينه ديگري براي سفر است. در صورتی که بلیط مستقیم نتوانستید تهیه کنید.بلیط اندیمشک یا اهواز تهیه کرد و باتوجه به اينكه فاصله شهرها می توان مابقی مسیر را یک ساعته تا به شوشتر طی کرد

سير جاده‌ای: اگر مسير زميني را براي سفر به شوشتر انتخاب كرده‌ايد، از اينكه مجبور هستيد مدت زمان زيادي را در خودرو بگذرانيد و از طبیعت در مسیر لذت ببرید راه های دسترسی به شوشتر در نقشه پایین را نگاه کنید.

اسکان درشوشتر، كجا بمانيم؟

 در سفر به شوشتر نبايد نگران كمبود هتل و محل استراحت باشید. هتل‌ها و اقامتگاههای سنتی زیادی که اکثرا در مرکز شهر  هستند. ايام نوروز هم معمولا كمپ‌ها و اقامتگاه‌هاي ويژه‌اي براي مهمانان نوروزي (پارک داریون)در نظر گرفته مي‌شود. مي‌توان هتل مجهز و با هزينه بالا پيدا كرد و هم مي‌توان از مهمانپذيرهاي ارزان‌قيمت استفاده كرد.

گشت و گذار کجا بگردیم؟

لیست آثار و جاذبه های گردشگری ثبت شده استفاده نمایید