دزفول

دزفول

موقعيت جغرافيايي:

دزفول يكي از شهرستانهاي مهم استان خوزستان است. شهرانديمشك در 12 كيلومتري شمال غربي آن شوشتر در 60 كيلومتري جنوب غربي آن اهواز(مركز استان) در 155 كيلومتري جنوب آن وشهر باستاني شوش در 30 كيلومتري جنوب غربي آن قرار دارند. شهر دزفول در 48 درجه و 24 دقيقه طول و 32 درجه و 24 دقيقه عرض جغرافيايي قرار دارد و وسعت آن قريب به 5770 كيلومتر مربع است.

وجه تسميه:

كلمه دزفول از دزپل دزبهل ويا دژپل گرفته شده و در اصطلاح محلي دزفيل ميگويند و معرب آن دسبول است. نام شهر از دز ويا دژ به معني قلعه وپل ماخوذ است.پل معروف رود دز احتمالا در دوران قبل از اسلام (242-  271 ميلادي) بنا شده و بعدها مكرر تعميرشده است.

 

سابقه تاريخي:

اسناد و مدارك تاريخي نشان ميدهد كه دزفول در دوران باستان بنا شده است. پل و قلعه مجاورآن قديميترين قسمت شهر و هسته اوليه آن را تشكيل ميداده است. بنا به قولي دزفول در دوران تسلط عرب لطمه مي بيند. در حمله مغول دزفول محفوظ مي ماند ولي بعد تحت فرمان ايلخانان در مي آيد.

پيدايش اسلام با ايجاد مسجد جامع و مدارس ديني همراه است. در اين دوره شهر بر دو پايه اصلي مسجد و بازار رونق ميگيرد. بخشي از مسجد جامع دزفول به نام غريب خانه احتمالا در قرن سوم هجري بنا شده است.از ويژگيهاي دوره صفويه ايجاد چاههاي آب آشاميدني ايجاد قناتها آسيابهاي بادي و فاضلاب است.

جنبه هاي شديد مذهبي بر شكل تقسيم بندي فضايي خانه هاي مسكوني به چشم مي خورد. خانه سازي در دزفول به بخش بيروني اندروني و خلوت تقسيم مي شود. بخش خلوت دردوران قاجاريه به تدريج از بخش ساختمان حذف مي شود.

در نيمه اول قرن 19 ميلادي اوضاع سامان بهتري مي يابد. زراعت ني كه سابقه طولاني داشته در اين زمان رواج بيشتري پيدا مي كند. كالاهاي صادراتي ديگري از جمله قلم ني به قسطنطنيه و هند ارسال مي گردد. با اينكه دزفول در همسايگي يكي ازسه مركز بزرگ علوم و فلسفه دنياي قديم و صدر اسلام يعني جندي شاپور(در مدرسه جندي شاپور از طب يونان ، ايران و هند درس گفته مي شده و در واقع مركز برخورد عقايد فلسفي شرق و غرب بوده است).

به نظر مي رسد ميان زوال جندي شاپور و گسترش شهر دزفول رابطه وجود داشته است. گفته مي شود ويراني جندي شاپور باعث كوچ مردم به دزفول شده است. اكنون دزفول كه از شهرهاي ثبت شده تاريخي است همچنان زنده و فعال مي باشد و با وجود گسترش دزفول بافت قديمي هنوز قلب شهر است.

 

راههای دسترسی:

از تهران تا دزفول را مي‌توان از سه طريق هوايي، جاده‌اي و ريلي طي كرد.

مسیر هوایی: اگر قصد سفر از طريق مسير هوايي را داريد مي‌توانيد بلیط مستقيم تهیه كنيد. حتي اگر به دليل موفق به تهيه بليت پرواز مستقيم به دزفول نشديد، مي‌توان به اهواز پرواز کنید. فاصله تنها 147 كيلومتر است و مي‌توان اين فاصله را به صورت زميني طي کنید.

مسير ريلي: مسير ريلي تهران به دزفول گزينه ديگري براي سفر به این شهر زیبا است. از انجایی که  ایستگاه قطار ندارد باید در اندیمشک پیاده و تنها13 کیلومتر می باشد.

مسير جاده‌ای: اگر مسير زميني را براي سفر به دزفول انتخاب كرده‌ايد ، از اينكه مجبور هستيد مدت زمان زيادي را در خودرو بگذرانيد ناراحت نباشيد ، در سفر های زمینی بحز خستگی حذابیتهای خاص خود را دارد.

و از استان‌هاي قم، مركزي، لرستان هم در طول مسير عبور مي‌كنيد. روزانه تعداد زيادي اتوبوس در مسير تهران به سمت خوزستان در تردد هستند و تقريبا همه تعاوني‌ها و شركت‌ها حمل و نقل مسافر در اين مسير فعال هستند. مدت زمان سفر با اتوبوس حدود 8ساعت است.

 

 كجا بمانيم؟

در شهر هم مي‌توان هتل مجهز و با هزينه بالا پيدا كرد . و هم مي‌توان از مهمانپذيرهاي ارزان‌قيمت استفاده كرد. این شهر دارای پارک و بوستانهای زیادی در کنار ساحل زیبای دز دارد که می توانید در انجا چادر و کمپ بزنید.