پل سیاه

پل سیاه:

در سال 1308خورشیدی و همزمان با احداث راه آهن سراسرس ایران، اولین پل شهر اهواز کنونی که بعدها به دلیل رنگ سیاه بدنه و پایه های آن به پل سیاه شهرت یافت،به طول 1050 متر و عرض6 متر تقریبا درست در محل احداث پل تاریخی اهواز( که دارای قدمت ساسانی بوده و به پل شادروان معروف بود)بر روی رودخانه کارون ساخته شد.

فلکه سه گوش

 دانشکده ادبیات و علوم انسانی(دانشکده سه گوش)  :

 

دانشکده ادبیات و علوم انسانی اهواز عمارتی مثلثی شکل واقع در میدان مولوی در غرب رودخانه کارون می باشد که با دو ورودی شرقی و غربی و حیاطی با صفا در بخش مرکزی در سال 1313 خورشیدی توسط بانک ملی استان بعنوان ساختمان سرپرستی و با الهام از معماری ایرانی ساخته شد. و در اواسط سال1334 خورشیدی با اعلام فروش ساختمان یاد شده که به دلیل مثلثی آن به سه گوش معروف بود.مسئولین دانشگاه جدیدالتاسیس جندی شاپور که نیازمند مکانی مناسب برای گسترش آن بوددر سال 1336 ساختمان یاد شده را خریداری نمود.

کعین التجار

 کاروانسرای معین التجار:

کاروانسرای معین التجار یکی دیگر از جاذبه های گردشگری اهواز و از بناهای ارزشمند بافت قدیم شهر اهواز در استان خوزستان است. که در مجاورت پل سفید اهواز و مشرف به ساحل رودخانه کارون قرار دارد.

به دنبال ساخته شدن کانال سوئز (در سال 1869 میلادی)، ناصرالدین شاه قاجار به منظور پیشرفت کار بازرگانی، کشتیرانی خارجیان را در کارون جنوبی که از اهواز تا دریا راه داشت، آزاد ساخت. با ورود کشتی‌های کمپانی برادران لینچ به کارون، داد و ستد خارجی رونق یافت و طبق امتیازنامه کمپانی ناصری، حاج محمدتقی معین التجار (بازرگان بوشهری)، کاروانسرایی در این منطقه بنا ساخت و بازرگانی را در قسمت شمالی کارون برعهده گرفت.

رونق بازرگانی در اهواز و نیز مشکل وجود صخره‌ها که کارون را به دو بخش شمالی و جنوبی تقسیم می‌کرد، باعث شد که برای گذر از محل این صخره‌ها و انتقال کالاها، از راه زمینی استفاده شود.

آرامستان لهستانی ها

آرامستان کلدانی آشوری اهواز:

آرامستان کلدانی 120 سال قدمت دارد و در آن 200 تن از هم‌وطنان مسیحی آشوری کلدانی دفن هستند. همچنین در این آرامستان قطعاتی وجود دارد که به‌اسم  مزار شناخته می‌شود و متعلق به تعدادی از لهستانی‌هایی است.

که در آرامستان دفن هستند.این لهستانی‌ها در جریان جنگ جهانی دوم در ایران دفن شدند. آرامستان کلدانی 15 سال پیش با مشارکت کلیسای کلدانی مرمت شد.

پل سفید

 پل سفید:

       یکی از جاذبه گردشگری اهواز                    

روی رودخانه کارون کمتر از  پنجاه سال پس از افتتاح پل برکلین(اولین پل فلزی جهان) در شهر اهواز پایه های احداث چهارمین پل معلق دنیا گذاشته شد.

مطالعات اولیه  این پل با یک شرکت سوئدی و اجرا ء مهندس آلمانی طراحی و سازنده پل به اتفاق همسر مهندسش شروع به ساختن پل نمود و اولین حلالی را با موفقیت پیش برد  و بعد از مرگ مهندس همسر وی با ابتدایی وسایل موفق شد.

هلالی دوم را بر اسکلت سوار کند و آن را به پایان برساند.که امروزه نماد و مظهر زیبایی و یکی از جاذبه های گردگری اهواز به شمار می رود. در تاریخ 15 آبان ماه 1315 خورشیدی آن را افتتاح کردند.

پل جزیره

پارک جزیره :

پارک جزیره مکانی آرام و دلنشین در کنار رودخانه کارون برای خانواده که به دنبال  آرامش هستند.

سیلو

سیلو ها:

ساختمان سیلو تقریبا مهمترین بنا از آغاز صنعتی شدن اهواز محسوب می‌شود، این بنا سال 1315 طراحی و در سال 1319 ساخت آن به پایان رسید. این ساختمان به عنوان یکی از نمادهای شهر اهواز محسوب می‌شود.

کوهساران

پارک کوهساران:

 

یکی از جاذبه هایی که در اهواز که البته برای بسیاری از افراد ناشناخته مانده پارک کوهساران است. دسترسی آسان، نزدیکی و بزرگی پارک از جمله مزیت های پارک کوهساران بر روی تپه هایی ساخته شده است. بر روی این تپه مخازن آب معروف به منبع آب وجود دارد که در دهه سی خورشیدی ساخته شد

کوهساران

پل طبیعت:

پارک چوبی

پارک چوبی :کیانپارس

فلافل لشکر

بازار لشکر:

یکی از جاذبه های گردشگری اهواز و لذت‌های سفر به امتحان کردن فلافل و طعم واقعی فلافل لشکر است. که پیشنهاد می کنم تجربه کنید. و از خیابان‌های عرب نشین و از مهم‌ترین جاهای دیدنی اهواز به حساب می‌آید.

علی بن مهزیار

علی بن مهزیار:

علی بن مهزیار اهوازی از فقهاء و محدثان مشهور و بزرگ شیعه بودکه علاوه بر مقام علمی و فقهی از برجستگی های اخلاقی ارزنده ای نیز برخوردار بود