آموزش نیروی انسانی صنعت گردشگری

آموزش نیروی انسانی صنعت گردشگری

آموزش متولیان صنعت گردشگری :

رشد سریع صنعت توریسم، مسائل و مشکلات زیادی را در راه جذب نیروی انسانی آموزش دیده به وجود می آورد.کارکنان هتلها،آژانسها،راهنمایان وتمام کسانی که به نحوی نیروی خدماتی در این رشته هستند.و در نوک پیکان صنعت توریسم هستند.

راهنمایان تور:

راهنمايان تور به عنوان مجریان نقش بسيار مهمي در ارئه خدمات رضايت بخش به گردشگران دارند. عملكرد آنها تاثير به سزايي در برداشت گردشگران دارد.گاهي با وجوداينكه راهنما داراي قابليتهاي لازم در اجراي تور می باشد، ولی در ارتباط با گردشگران مشكلاتي و با سوء تفاهم هایی به وجود می آید که راهنمایان تور باید دورهایی برای ارتباط موثر و نحوه ایجاد ارتباط ببینند تا بتوانند با همه گردشگران ارتباط خوب و پایداری ایجاد کنند.

آژانس داران و کارمندان:

مدیران آژانس به یک تیم خوب نیاز دارند تا پله های رشد و ترقی را بالا بروند، كارمندان در آژانس با ضعف در برنامه ريزي ،عدم هماهنگی با راهنما ،تعويق  انداختن وانتقال نادرست  اطلاعات مورد نياز مدیر و راهنماي تور باعث ايجاد مشكلاتي مي شوند. مدیران به دنبال راهنمایان تور حرفه ای هستند كه راهنما بايد به عنوان تنها فرد در ارتباط مستقيم با گردشگران پاسخگوي اين مسائل باشد.در صورتی که آژانس ها باید به یکی دیگرازعوامل اجرای تور باید وسواس بخرج دهند،حمل و نقل و رانندگان هستند.

 

حمل و نقل:

در بخش حمل و نقل  ما رانندگان  آموزش دیده بسیار کم داریم و بهتر بگم نداریم،یکی دیگر از مشکلات در صنعت گردشگری می باشد،آژانسها و راهنمایان تور اجبارا باید از ماشین هایی که رانندگانی آموزش ندیده بکار گیرند.درحين اجراي تور يكي از مهمترين عوامل تاثير گذاردر عدم رضايت گردشگران و ايجاد اختلال درتور رانندگاني هستند.

در حين رانندگي مدام حرف می زنند وازهمه چيز شكايت دارند، و گاها برخورد نامناسب و غیر حرفه ای با گردشگران برای رعایت نکردن نظافت و بهداشت در ماشین که باعث تشنج در تور می گردد. در اجراي برنامه توردخالت مي كنند.گرچه دفاتر گردشگري بر عملكرد حرفه اي راهنمايان بسيار تاكيد دارند ولي متاسفانه همين دفاتراز رانندگان آموزش نديده و غير حرفه اي استفاده مي كنند كه عملكرد هر راهنماي حرفه اي و با تجربه اي را هم تحت تاثير قرار مي دهد.

 

هتلداران،اقامتگاهها:

مشكلاتي كه ناشي از تعامل نامناسب کارکنان بخش هتلداري است عبارتند از عدم برخورد حرفه اي ، منتظر گذاشتن غير متعارف و  در زمان ورود و خروج از هتل، عدم توجه به اهميت ساعتهاي اعلام شده توسط راهنما براي بيدار كردن گروه يا گردشگر ،مطالبه انعام بیش از چیزی که  گردشگران می دهند،تاخير در ارائه اتاقها، ارائه اتاقهايي كه حمام، دستشويي،تلوزيون،سرويس گرمازا ياخنك كننده مشكل دارند.

 این مشکلات باید مدیر باید کنترل کند و آن هم از طریق کارکنان باید مطلع شود، که کارکنان کوتاهی می کنند حالا ممکن است این نیرو حرفه ای نباشد و نیروی تازه وارد باشد. حالا این نیرو تازه کار ضرر و زیان بسیار زیادی به پیکره و برند اقامتگاه وارد می کند. مدیران باید به صورت دوره ای کلاسهایی برای ارتقاء توسعه فردی کارکنان خود بگذارد.

رستوران:

در رستورانها از تنوع غذایی خبری نیست و اکثرا با چند نوع کباب و خورشت خلاصه می شود. و از لحاظ سرعت سرویس دهی بسیار پایین، بهداشت وکیفیت غذاه نیز پایین است.درستورانهايي كه موسيقي ارائه مي شود گاهي كيفيت سيستم صوتي بسيار بد و موسيقي آزاردهنده است،در برخي رستورانها برای منوی پیش غذا و دسر وجود ندارد.

با عدم رضايت گردشگران و راهنماي تور را سبب مي شود.اینجا بحث ما کارکنان است که در بعضي رستورانها نيز گارسون ها با ظاهر نامناسب و رفتار خدماتي نامناسب خدمات را ارائه مي كنند. و غذاها را جوری جلوی میهمان می گذارد که باعث ناراحتی می شود. و یا با بی توجهی صندوقدار روبرو می شود،کارکنان فکر می کنند تا غذا را خوردند دیگر تمام است نمی دانند تازه شروع شده است که این را مدیران باید به نیروهای خود انتقال دهند.

جايگاه امروزی مديريت منابع انسانی:

 امروزه،مديريت منابع انسانی از اهميت بسيار بالائی برخوردار شده و وجود آن برای تحقق اهداف واحد شغلی خود، ضروری می باشد.کاملا الزامی است که این افراد تحت آموزش قرار گیرند. بدین جهت متولیان می بایست برنامه هایی به منظور آموزش افراد برنامه ریزی و آموزش های لازم را  بدهند.

با افراد که کلاسهای آموزشی را طی نکرده اند جلوگیری به عمل آید.چرا که فروش از انجا شروع می شه که ما به یکی برای اولین بار سلام می گوییم،پس اگر مراجعه کننده داشتیم می توانیم با داشتن یک نیرو کارآزموده آن را به یک مشتری ثابت واحدشغلی خود نمود.

آموزش نیروها و کارکنان یک آینده نگری و ساختن آینده روشن برای شغل خود می باشد.