شهرستان آبادان

شهرستان آبادان

موقعیت جغرافیایی شهرستان  آبادان:

 بين 30 درجه و 22 دقيقه و 30 ثانيه عرض شمالي و 48 درجه و 12 دقيقه و 30 ثانيه درازاي خاوري از نصف اللنهار گرينويچ قرار گرفته و بلندي آن از سطح دريا 2 متر است.اروند رود و كارون مهم ترين رودهای منطقه و ايران محسوب می شوند. و شهر ستان آبادان به شكل جزيره ای در كنار خليج فارس قرار گرفته و آب و هوای آن گرم و مرطوب است.

راههای رسیدن به آبادان:

از تهران تا شهرستان آبادان را مي‌توان از سه طريق هوايي، جاده‌اي و ريلي طي كرد.

مسیر هوایی:اگر قصد سفر به آبادان از طريق مسير هوايي را داريد مي‌توانيد مستقيم از تهران به سمت آبادان پرواز كنيد. با هواپیما یک ساعته به آبادان می‌رسید. حتي اگر به دليل ازدحام مسافران نوروزي موفق به تهيه بليت پرواز مستقيم به آبادان نشديد، مي‌توان به اهواز پرواز کنید. فاصله آبادان تا اهواز تنها 100 كيلومتر است و مي‌توان اين فاصله را به صورت زميني طي کنید.

مسير ريلي:مسير ريلي تهران به خرمشهر گزينه ديگري براي سفر به آبادان است. باتوجه به اينكه فاصله شهرهاي خرمشهر و آبادان تنها 15 كيلومتر است، مي‌توان با قطار از تهران به خرمشهر بروید و از ايستگاه خرمشهر تا آبادان هم با تاكسي بروید. روزانه دو قطار از تهران به سمت خرمشهر حركت مي‌كند.

مسير جاده‌ای:اگر مسير زميني را براي سفر به شهر آبادان انتخاب كرده‌ايد، از اينكه مجبور هستيد. مدت زمان زيادي را در خودرو بگذرانيد ناراحت نباشيد، چون در سفر جاده‌اي از تهران به آبادان مناظر زيبايي را شاهد خواهيد بود و از استان‌هاي قم، مركزي، لرستان هم در طول مسير عبور مي‌كنيد. روزانه تعداد زيادي اتوبوس در مسير تهران به سمت اهواز و آبادان در تردد هستند و تقريبا همه تعاوني‌ها و شركت‌ها حمل و نقل مسافر در اين مسير فعال هستند. مدت زمان سفر با اتوبوس از تهران تا آبادان حدود 16 ساعت است.

اسکان در آبادان، كجا بمانيم؟

جنوبي‌ها اصطلاحي دارند كه مي‌گويند مهمان در شهر ما بیرون نمی‌ماند. پس در سفر به شهر آبادان نبايد نگران كمبود هتل و محل استراحت باشید. هتل‌ها شهر آبادان بيشتر در دو منطقه بريم و خيابان اميري متمركز هستند كه هر دو منطقه به بازار مركزي شهر، ايستگاه راه‌آهن، اسكله كشتيراني و همچنين فرودگاه آبادان نزديك است. در ايام نوروز هم معمولا كمپ‌ها و اقامتگاه‌هاي ويژه‌اي براي مهمانان نوروزي در نظر گرفته مي‌شود. در شهر آبادان هم مي‌توان هتل مجهز و با هزينه بالا پيدا كرد و هم مي‌توان از مهمانپذيرهاي ارزان‌قيمت استفاده كرد.

گشت و گذار در آبادان، کجا بگردیم؟

به لیست جاذبه های گردشگری مراجعه کنید.

غذاهای شهر آبادان،چه بخوریم؟

راستی فلافل یادت نره وقتی خوردی طعمش هیچ وقت یادت نمی رود و جای دیگر تجربه نخواهید کرد.

قلیه ماهی و پاکوره که غذایی هندی است.

خرید از آبادان و چه بخریم؟

آبادان سوغاتی متفاوتی دارد، از صنایع دستی گرفته تا خوراکی که برای یادگاری هم که شده یکی از آنها بخرید.  

خرما: خرمای آبادان انواع مختلفی دارد. گنطار، زاهدی و بریم از مرغوب‌ترین خرماهای این منطقه است. 

ماهی و میگو: یکی از سوغاتی‌های رایج آبادان، ماهی‌های خوش‌طعم خلیج فارس است.

حلوای سفید (زبیدی)، راشگو، شوریده، شانگ، صبور، هامور، قباد و شیر از خوشمزه‌ترین ماهی‌های جنوب هستند

ادویه: در میان سوغاتی‌های شهر آبادان ادویه از معروف‌هاست. آبادانی‌ها غذاهای دریایی زیادی درست می‌کنند و به همین خاطر علاقه زیادی به ادویه هندی و تمر پاکستانی دارند.

حصیربافی: رایج‌ترین و پراستفاده ترین صنایع دستی شهر آبادان وسایلی است.که از محصولان مرتبط با درخت خرما(سعف) بافته‌می‌شود.

حصیر، کلاه آفتابی، سفره، بادبزن، سبد نان از برگ خرما بافته می‌شود.